Jak przygotować się do wyjazdu do Afryki?

Date

Lecisz do Afryki? To może być niezapomniana podróż życia i pełna niesamowitych niespodzianek. Żeby jednak te niespodzianki były rzeczywiście miłe, należy pamiętać o tym, że wybierasz się na kontynent inny, niż ten, który znasz. Przygotowania do takiej podróży nie mogą być last minut, wręcz przeciwnie, najlepiej je rozpocząć co najmniej 3 miesiące wcześniej, a jeszcze lepiej, gdy rozpoczniesz je pół roku przed planowanym wylotem.

Bezpieczeństwo zdrowotne

  1. Pierwsze kroki skieruj do lekarza, nawet, jeżeli się dobrze czujesz. A jeżeli jesteś obciążony jakąś przewlekłą chorobą, tym bardziej upewnij się, że kraj docelowy (ze względu na klimat, warunki żywieniowe itp) nie niesie żadnego ryzyka. Zadbaj o zapas leków przed wylotem oraz zaświadczenia, że są one niezbędne i musisz je zażywać. Bez takiego zaświadczenia nie ma możliwości transportu leków.
  2. Zaszczep się. Sprawdź dokładnie, na jakie choroby zakaźne możesz być narażony w miejscu destynacji. Najczęściej szczepienia obejmują: żółtą gorączkę, błonicę, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby (typu A i B), dur brzuszny, cholerę, polio, wściekliznę i kleszczowe zapalenie mózgu. Być może część szczepień już kiedyś była zrobiona, więc warto zrobić badania, czy nadal jest utrzymana odporność.

Mini apteka

W Afryce nie ma tylu aptek, co w Polsce, czasami trzeba pokonać wiele kilometrów, by znaleźć nawet punkt apteczny. Zaopatrz się przed wyjazdem w środki odkażające (w tym wodę), środki opatrunkowe, środki przeciw komarom i innym insektom, preparaty w filtrem UV.

Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne

Zrób to w kraju przed wylotem. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się korzystać w krajach egzotycznych z usług fryzjerskich i kosmetyczek. Małe draśnięcie może zakazić Cię bakteriami, których Twój organizm nie zna i nie potrafi z nimi walczyć.

Odpowiednia odzież

Afryka to palące słońce? Tak myślą prawie wszyscy. Jednak noce bywają zimne, wręcz mroźna, możesz też trafić na porę dużych opadów deszczu. Sprawdź, jaki jest klimat w miejscu docelowym i zabezpiecz się w odpowiednią odzież.

Niezbędne dokumenty

Potrzebne będą przede wszystkim:

  1. Paszport wraz z wymagalnymi wizami – wydawanie ich może potrwać, stąd też należy wcześniej zadbać o odpowiednie pieczątki w paszporcie. Sprawdź też, czy termin ważności paszportu nie skończy się w trakcie pobytu, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.
  2. Ubezpieczenie! – zawsze może wydarzyć się jakaś nieprzewidywalna okoliczność, która spowoduje konieczność skorzystania z opieki zdrowotnej. Bez polisy firmy ubezpieczeniowej nie przyjmie Cię żaden lekarz ani szpital. Przed podróżą sprawdź, które ubezpieczenia zdrowotne są honorowane w miejscu destynacji. Najczęściej są to międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe, które mają swoje przedstawicielstwa w Polsce.
  3. Zapisz adresy konsulatów i przedstawicielstw Polski i krajów unijnych wraz z numerami telefonów.

Znajomość zwyczajów i kultury

Jedziesz po to, by poznać życie na innych kontynentach, lecz warto wcześniej je poznać chociaż w teorii. To ważne, żeby nie popełnić niezamierzonego nietaktu lub nie narazić się na nieprzyjemności z powodu nieodpowiedniej odzieży lub zachowania.

Pamiętaj też, by zachować szczególną ostrożność w spożywaniu wszelkich posiłków i napojów na miejscu. O zatrucia łatwo,o leczenie może być trudno.

Zadbaj o dobrą baterię w telefonie i dodatkowy power bank, by móc uwiecznić wszystkie atrakcje i mieć możliwość kontaktu z bliskimi i w razie czego, służbami sanitarnymi i dyplomatycznymi.

I na koniec – ciesz się podróżą!

Więcej ciekawych artykułów